Sort each of the following events based on whether the solubility of the indicat
ID: 923723 • Letter: S
Question
Sort each of the following events based on whether the solubility of the indicated gas will increase, decrease, or stay the same. Each phrase specifies the gas involved and the change in its environment. A 4.96 g sample of a laboratory solution contains 1.79 g of acid. What is the concentration of the solution as a mass percentage? Lead(ll) nitrate and ammonium iodide react to form lead(ll) iodide and ammonium nitrate according to the reaction Pb(NO_3) (aq) + 2NH_4l(aq) rightarrow PbI_2(s) + 2NH_4NO_3(aq) What volume of a 0.290 M NH_4I solution is required to react with 155 mL of a 0.580 M Pb(NO_3)_2 solution? How many moles of Pbl_2 are formed from this reaction?Explanation / Answer
1)
gas solubility increases :
a) the pressure of a gas over a solvent is increased
b) A person is placed in a hyperbaric chanber
c) the partial pressure of an anesthetic gas is increased
gas solubility decreases :
a) the temperature is increased
b) a can of soda warms to room temperature
gas solubility does not change :
none
2) we know that
% mass = mass of component x 100 / total mass
so
% mass of acid = mass of acid x 100 / total mass
so
% mass of acid = 1.79 x 100 / 4.96
% mass of acid = 36.09
3)
the given reaction is
Pb(N03)2 + 2 Nh4I --> PbI2 + 2 NH4N03
we can see that
moles of NH4I required = 2 x moles of Pb(N03)2
also
we know that
moles = molarity x volume
so
M x V of NH4I = 2 x M x V of Pb(N03)2
so
V x 0.29 = 2 x 0.58 x 155
V = 620
so
620 ml of Nh4I is required
now
moles = molairty x volume
so
moles of Pb(N03)2 taken = 0.58 x 155 x 10-3 = 0.0899
now
from the reaction
we can see that
moles of PbI2 formed = moles of Pb(N03)2 reacted
so
moles of PbI2 formed = 0.0899
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.