1.What mass of oxygen is necessary to burn 106.9 g of propane in a balanced fash
ID: 924214 • Letter: 1
Question
1.What mass of oxygen is necessary to burn 106.9g of propane in a balanced fashion? 2.What is the theoretical yield of water, in grams? 3.How many grams of oxygen does it take to burn 15.4 g of glucose 1.What mass of oxygen is necessary to burn 106.9g of propane in a balanced fashion? 2.What is the theoretical yield of water, in grams? 3.How many grams of oxygen does it take to burn 15.4 g of glucose 1.What mass of oxygen is necessary to burn 106.9g of propane in a balanced fashion? 2.What is the theoretical yield of water, in grams? 3.How many grams of oxygen does it take to burn 15.4 g of glucoseExplanation / Answer
C3H8 + 5O2 --> 4H2O + 3CO2
1 mol of fuel per 5 mol of O2
MW propane = 44
mol = mass/MW = 106.9/44 = 2.43 mol of propane
then 2.43*5 = 12.15 mol of oxygen is required
mass = mol*MW = 12.15*35 = 388.8 g of O2
2)
theoretical yield of water is
1 mol of fuel --> 4 mol of water
2.43 *4 = 9.72 mol of water are formed
mass = mol*MW = 9.72*18 = 174.96 g of water
3)
MW of glucose = 180
mol = mass/MW = 15.4/180 = 0.08555 mol of glucose
1 mol of glucose requires 6 mol of O"
then
0.08555*6 = 0.5133 mol of O2 requried
mass = mol*MW = 0.5133*32 = 16.4256 g of O2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.