Calculate the wavelength of the photon emitted when an electron makes a transiti
ID: 925751 • Letter: C
Question
Calculate the wavelength of the photon emitted when an electron makes a transition from n=4 to n=3. You can make use of the following constants:
h=6.626×1034 Js
c=2.998×108 m/s
Part A
Give the values for n, l, and ml for each orbital in the 2p subshell,
Enter your answer as sets of values of n, l, and ml for different orbitals separated by commas. Separate values within each set by semicolons. Enter your answers in order of increasing n, then in order of increasing l, and then in order of increasing ml. Example: "1;0;-1,1;1;-1,1;2;1" (n;l;ml,n;l;ml,n;l;ml).
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
Give the values for n, l, and ml for each orbital in the 5d subshell.
Enter your answer as sets of values of n, l, and ml for different orbitals separated by commas. Separate values within each set by semicolons. Enter your answers in order of increasing n, then in order of increasing l, and then in order of increasing ml. Example: "1;0;-1,1;1;-1,1;2;1" (n;l;ml,n;l;ml,n;l;ml).
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining
1 m=109 nm
Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
=Explanation / Answer
wavenumber = 109677(1/n1^2 - 1/n2^2)
= 109677((1/3^2)-(1/4^2)) cm-1.
wavelength = 1/wavenumber = 1/5331.521 = 0.00019 cm
= 1.9*10^(-6) m = 1900 nm
Part A
2p = n = 2,l = 1, ml = +1,0,-1.
part B
5d = n= 5, l = 2 , ml = +2,+1,0,-1,-2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.