What is the molarity of the acetic acid solution if 31.7 mL of a 0.235 M KOH sol
ID: 929821 • Letter: W
Question
What is the molarity of the acetic acid solution if 31.7 mL of a 0.235 M KOH solution is required to titrate 26.0 mL of a solution of HC2H3O2?
HC2H3O2(aq)+ KOH(aq) H2O(l)+ KC2H3O2(aq)
Express your answer with the appropriate units
If 33.0 mL of a 0.164 M NaOH solution is required to titrate 25.5 mL of a solution of H2SO4, what is the molarity of the H2SO4 solution?
H2SO4(aq)+2NaOH(aq)2H2O(l)+Na2SO4(aq)
Express your answer with the appropriate units.
A solution of 0.314 M KOH is used to titrate 15.5 mL of a 0.182 M H3PO4 solution. What volume, in milliliters, of the KOH solution is required?
H3PO4(aq)+3KOH(aq)3H2O(l)+K3PO4(aq)
Express your answer with the appropriate units.
please explain steps on how to solve the answer
Explanation / Answer
A)
mmol of base = M*V = 31.7*0.235 = 7.4495 mmol of OH-
ratio is !:! so, 7.4495 mol of acid are needed
M = mmol/ml = 7.4495/26 = 0.28651 mmol of acid
B)
calculat emmol of base
mmol = M*V = 33*0.164 = 5.412 mmol of base
then we need 5.412/2 = 2.706 mmol of acid
M = mmol/V = 2.706/25.5 = 0.106117
C)
calculate mmol of acid
M*V = 15.5*0.182 = 2.821 mmol of acid
ratio is 1:3 so
2.821*3 = 8.463 mmol of base is needed
then
V= mmol/M = 8.463/0.314 = 26.952 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.