What is the molarity of the stock solution of luminol? Express your answer with
ID: 958985 • Letter: W
Question
What is the molarity of the stock solution of luminol? Express your answer with the appropriate units. Before investigating the scene the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 6 00 Times 10^-2 M. The diluted solution is then placed in a spray bottle for application on the desired surfaces. How many moles of luminol are present in 2 00 L of the diluted spray? Express your answer with the appropriate units. What volume of the stock solution (Part A) would contain the number of moles present in the diluted solution (Part B)?Explanation / Answer
Given that
; Part A answer is 1.05M
Part A = 1.05 M
Part B:
Number of moles = molarity * volume in L
= 6.00*10^-2 moles / l * 2.00 L
= 0.12 Moles
Part C:
M1V1=M2V2
(1.05 M)(x L)=(6.0*10^-2 M)(2.00L)
x=0.114 L OR 114 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.