4 a) (6 points) In the 1960’s the following mechanism for reaction of H2(g) with
ID: 930639 • Letter: 4
Question
4 a) (6 points) In the 1960’s the following mechanism for reaction of H2(g) with I2(g) to form HI(g) was proposed.
I2(g) 2I(g) fast RXN 1
H2(g) + I(g) H2I(g) fast RXN 2
H2I(g) +I(g) 2HI(g) slow RXN 3
The experimental rate law was determined to be rate = k [H2][I2]. Is this mechanism correct?
b) (4 points) Using the above mechanism, and the activation energies of 1, 0.5 and 75 kJ mol-1, for steps 1, 2 and 3 respectively, determine the temperature required to increase the rate of the reaction by a factor of 10 relative to the rate at 298 K.
I just need help with part b. I am not sure how to get the activation energy to use.
Explanation / Answer
Activation energy is 75 KJ/mol ( we consider activation energy of slowest step)
now we have formula
ln ( k2/k1) = ( Ea/R) ( 1/T1 -1/T2)
where T1 = 298 , , we need to find T2 susch that k2/k1 = 10 i.e rate increases 10 times
Ea = 75 KJ/mol = 75000 J/mol , R= gas constant = 8.314 J/molK
now ln ( 10) = ( 75000/8.314) ( 1/298 -1/T2)
T2 = 322.5 K
thus at temp 322.5 K our rate is doubled i.e k2 = 10 times k1.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.