Calorimetry and Standard Enthaply question: Manganese reacts with sulfuric acid
ID: 931108 • Letter: C
Question
Calorimetry and Standard Enthaply question: Manganese reacts with sulfuric acid to produce manganese (II) sulfate and hydrogen gas.
Mn(s) + H2SO4(aq) ---> MnSO4(aq) + H2(g) When 1.230g of Mn is combined with enough sulfuric acid to make 100.0mL of solution in a Thermo bottle calorimeter (heat capacity is 58.9 J/°C), all of the Mn reacts raising the temperature of the solution from 24.1°C to 34.5°C. (Assume that the specific heat capacity of the solution is 4.18 J/g°C and the density is 1.02g/mL.)
A) Is this reaction exothermic?
B) What is the heat (q) in Kg for the reaction according to the process described above?
C) Find H°rxn for the chemical reaction as written above.
D) Consider the above given reaction. How many grams of manganese are needed if 895.0kJ of heat are released?
Explanation / Answer
A) The reaction is exothermic , since solution tempertaure increased which shows absorbtion of heat released in reaction by solution.
B) Heat absorbed by solution = specific heat of solution x mass of solution x temp change
= 4.18 x 102 x ( 34.5-24.1) ( mass = vol x density = 100 x 1.02 = 102 g)
= 4434.14 J
Heat absorbed by calorimeter = heat capcity of calorimeter x temp change
= ( 58.9 ) x ( 34.5-24.1) = 615.56 J
Total heat absorbed by solution and calorimert = 4434.14+615.66 = 5046.7 J
This is heat released in reaction = 5046.7 J = 5.0467 KJ
C) moles of Mn = mass of Mn / atomic mass of Mn = 1.23 / 54.938 = 0.022389
delta H reaction = 5.0467 KJ / 0.022389 moles = 225.4 KJ/mol
D) gibe heat 895 , moles of Mn = ( heat / dH) = 895 /225.4 = 3.97
Mn mass = moles of Mn x atomic mass of Mn = 3.97 x 54.938 = 218.14 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.