Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Coal is burned at an electric power generation plant at a rate of 150 kg/minute

ID: 939184 • Letter: C

Question

Coal is burned at an electric power generation plant at a rate of 150 kg/minute with 8% excess air (dry). The coal has a composition (mass based) of xC (kg C/coal), xH (kg H/coal), xS (kg Sulfur/coal) and xash (kg ash/coal). The coal produces 20 kg/minute of ash. The outlet gases, on a dry basis (i.e. we exclude any water from the calculation), have the composition (volume basis): yCO2=0.1418, yCO=0.024, ySO2=0.003, yO2=0.027, yN2=0.8042. Calculate the coal composition, air demand and outlet composition on a wet basis.

Explanation / Answer

Solution.

Let's assume that the coal was being burned during 1 minute.

The mass of coal is m(C)+m(H)+m(S)+m(ash) = 150;

m(ash) = 20;

The combustion reactions are

C+O2 = CO2

2C+O2 = 2CO

S+O2 = SO2

2H2+O2 = 2H2O

Assuming that the total number of kmoles of gaseous products is n,

m(C) = 12*0.1418n+12*0.024n = 2n

m(S) =32*0.003*n = 0.096n

The amount of oxygen used is (0.027/0.08)n = 0.337n kmoles;

The amount of oxygen used for C and S combustion is (0.1418+0.024/2+0.003)n = 0.157n

The amount of oxygen used for H combustion is 0.337n-0.157n = 0.18n;

m(H) = 2*2*0.18= 0.72n

m(C)+m(H)+m(S) = 150-20

2n+0.096n+0.72n=130;

n = 46.2;

m(C) = 92.4 kg;

m(S) = 4.44 kg;

m(H) = 33.3 kg;

The composition of the coal is

x(C) = 92.4/150 = 0.616 or 61.6 %;

x(S) = 4.44/150 = 0.03, or 3 %;

x(H) = 33.3/150 = 0.222, or 22.2 %;

x(ash) = 20/150 = 0.133, or 13.3 %.

The oxygen demand is 0.337n*1.08 = 0.337*46.2*1.08= 16.82 kmoles, or 16.82*32=538.3 kg. As dry air contains 21% of oxygen by mass, the air demand is 538.3/0.21= 2563 kg/min.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote