When a chemist mixed 3.60 g of LiOH and 180. mL of 0.65 M HCl in a constant-pres
ID: 939381 • Letter: W
Question
When a chemist mixed 3.60 g of LiOH and 180. mL of 0.65 M HCl in a constant-pressure calorimeter, the final temperature of the mixture was 25.4°C. Both the HCl and LiOH had the same initial temperature, 20.8°C. The equation for this neutralization reaction is:
LiOH(s) + HCl(aq) ? LiCl(aq) + H2O(l).
Given that the density of each solution is 1.00 g/mL and the specific heat of the final solution is 4.1801 J/g·K, calculate the enthalpy change for this reaction in kJ/mol LiOH. Assume no heat is lost to the surroundings.
Explanation / Answer
LiOH moles = mass/Molar mass = 3.6 /23.95 = 0.15
HCl moles = M x V = 0.65 x 180/1000 = 0.117
HCl mass 180 g ( as density = 1g/ml) , LiOH mass = 3.6 g , total mass = 183.6 g
Heat asborbed by solution = specific heat x temp change x mass
= ( 4.18 ) x ( 25.4-20.8) x 183.6 = 3530 J = 3.53 KJ
enthalphy of reaction in KJ/mol = ( 3.53 /0.15) = - 23.535 KJ/mol
( -ve sign indcates heat is released in reaction)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.