The delvence betwean Hhe lemevtare wher tWe sample sterts to melt and tWe tempra
ID: 939599 • Letter: T
Question
The delvence betwean Hhe lemevtare wher tWe sample sterts to melt and tWe tempratne What is meant by the term melting range? What happens at this range? which the Solid evists in eguitirm ut és d Questionskert me ng is Cnplete 1. s the tempryture under an external pressure of one ottuosphere. A( mel under an external pressure afone ctwosphese. At he wel nePowd the les in the Sol Aniline, 2-nitroaniline, and benzil have he melting points 66.4 , 71.5 °C and 95.4 °C bral respectively. A compound is suspected to be one of these three compounds. Describe, based dow on what you did today, how you can quickly (within 2 minutes, not enough time to check the fo actual melting point) determine which compound it is using melting point apparatus. less orde 2. stoute 3. Which would you expect to have a higher boiling point, ethanol or diethyl ether? Explain. Phano because ofthe ou yauf n Hanch is hieghly hy drogen 'boand cel, whrch reuters mueh mrt lulsed es ha Would a small amount of impurity increase or decrease the boiling point of an organicn'sH bleHyl ether does nothave hrdrogen atom ith any electronesetive eleneets and H bond does not hydrog en atot's ut any electro na 4. compound? decrease the bui Po 5. Calculate the boiling point of a solution of benzene containing 800 g benzene and 0.20 mol of an impurity. The impurity does not dissociate into ions. Kb of benzene is 2.53 °C kgsolventmol" soluteExplanation / Answer
your answers all are obsolutely right and the second one answer i did not understand
5 answer
delta S = delta Hvap / T . . .which rearranges to
T = delta Hvap / delta Svap
My textbook has the following data:
delta Hf C6H6(l) = 49.0 kJ/mole and delta Hf C6H6(g) = 82.6 kJ/mole
S C6H6(l) = 173.4 J/mole K and S C6H6(g) = 269.2 J/mole K
The vaporization reaction is C6H6(l) ==> C6H6(g)
delta Hvap = delta Hf C6H6(g) - delta Hf C6H6(l) = 82.6 kJ/mole - 49.0 kJ/mole = 33.6 kJ/mole = 33,600 J/mole
delta Svap = Sf - Si = S C6H6(g) - S C6H6(l) = 269.2 J/mole K - 173.4 J/mole K = 95.8 J/mole K
T = delta Hvap / delta Svap = 33,600 J/mole / 95.8 J/mole K = 351 K = 78 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.