Answer the following questions using the chemical reaction and thermochemical in
ID: 939678 • Letter: A
Question
Answer the following questions using the chemical reaction and thermochemical information given below:
NH3(g) + HI(g) NH4I(s)
1. Determine G°rx (in kJ) for this reaction at 412.80 K. Assume H°f and S° do not vary as a function of temperature. Report your answer to two decimal places
Answer:
-94.12 kJ
B/ Determine the equilibrium constant for this reaction at 412.80 K. Report your answer to three significant figures in scientific notation.
C/ If the partial pressure of HI is 4.26 atm and the partial pressure of NH3 is 3.24 atm, determine G (in kJ) for this reaction at 412.8 K. Report your answer to two decimal places in standard notation (i.e. 123.45 kJ)
Explanation / Answer
we know that
dHo rxn = dhfo products - dHfo reactants
so
dHo rxn = dHfo NH4I - dHfo NH3 - dHfo HI
so
dHo rxn = -201.4 + 45.94 - 26.36
dHo rxn = -181.82 kJ / mol
now
dSo rxn = dSo NH4I - dSo NH3 - dSo HI
dso rxn = 186.90 - 192.77 - 206.59
dSo rxn = -212.46 J / mol K
now
we know that
dGo = dHo - (TdSo)
so
dGO = ( -181.82 x 1000) - ( 412.8 x -212.46)
dGo = -94.12 kJ
now
2)
we know that
dGo = -RT ln Keq
so
-94.12 x 1000 = -8.314 x 412.80 x ln Keq
Keq = 8.13 x 10^11
so
the value of equilibrium constant is 8.13 x 10^11
3) now
NH3 (g) + HI (g) ---> NH4I (s)
solids are not consider for equilibrium constant
so
reaction quotient (Q) = 1 / (pNH3) x (pHI)
so
Q = 1 / 3.24 x 4.26
Q = 0.07245
now
we know that
dG = dGo + RT ln Q
so
dG = (-94.12 x 1000) + ( 8.314 x 412.8 x ln 0.07245)
dG = -103.13 kJ
so
the value of dG is -103.13 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.