2AgNO3 + NaNO3 = Ag2CO3 + 2NANO3 Part A. The coefficients for the correctly bala
ID: 940446 • Letter: 2
Question
2AgNO3 + NaNO3 = Ag2CO3 + 2NANO3
Part A. The coefficients for the correctly balanced equation you see nearby are:
A. 2, 1, 1, 2
B. 1, 1, 1, 1
C. 1, 2, 1, 2
D. 2, 2, 1, 2
Part B. After creating two dimensional analysis-based scenarios to decide, the limiting reagent in this problem given 10.00 g of each reactant is what?
A. silver nitrate
B. sodium carbonate
C. silver carbonate
D. sodium nitrate
Part C. The mass of sodium nitrate produced in this reaction is solely based upon the limiting reagent and the most sodium nitrate that you can make is:
A. 3.120 g
B. 10.008 g
C. 5.004 g
D. 8.116 g
Part D. The mass of silver carbonate produced is:
A. 3.120 g
B. 10.008 g
C. 8.116 g
D. 5.004 g
Part E. The mass of excess reagent left over is:
A. 3.120 g
B. 6.880 g
C. 5.004 g
D. 8.116 g
Explanation / Answer
The balanced reaction is
a. 2AgNO3 + Na2CO3 = Ag2CO3 + 2NaNO3
ans is 2,1,1,2
b. moles of Na2CO3 = 10g / 105.9888 g/mol = 0.094
moles of AgNO3 = 10g / 169.87 g/mol = 0.058
hence, silver nitrate is limiting reagent.
c. two moles of silver nitrate produce 2 moles of sodium nitrate.
hence moles of sodium nitrate formed = 0.058
mass of sodium nitrate formed = 0.058 moles *84.9947 g/mol = 5.004 g
d. two moles of silver nitrate gives 1 mole of silver carbonate
hence moles of sodium carbonate formed = 0.058
mass of sodium carbonate formed = 0.058 moles *167.8771 g/mol = 10.008g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.