Solve the following using proper significant figures and scientific notation (if
ID: 941608 • Letter: S
Question
Solve the following using proper significant figures and scientific notation (if necessary). Show all work! Convert the temperature of scalding water, 54 degree C, into degrees Fahrenheit and Kelvin. Determine the empirical formulas for the following compounds: acetic acid, C_2 H_4 O_2 citric acid, C_6 H_3 O_7 hydrazine, N_2 H_4 How many mercury atoms would there be in a 300 g piece of swordflish said to contain 2.5 ppm (part per million by weight) of mercury? Using the Periodic Table of Elements, find the following for potassium permanganate, KMnO_4: Formula weight Percent composition of oxygen Weight in grams of 8.9 moles What is the molecular weight of a substance, each molecule of which contains 2 ntrogen, 6 carbon atoms, 3 oxygen atoms, and 10 hydrogen atoms, and 3.62 Times 10^-23 g of other components?Explanation / Answer
F= (9/5)C+32
given C= 54
F= (9/5)*54+32= 129.2 deg.F
K= (deg.C)+273.15= 54+273.15= 327.15K
b) CH3COOH, C6H8O7 and NH2
c) 2.5 ppm means 2.5 g/106 gms
in 300 gm it is 2.5*300/106gm
atomic weight of Hg= 200
moles of Mercury= 2.5*300/(106*200)
1mole contain 6.023*1023 atoms
number of atoms = 2.5*300*6.023*1023/ (106*200)=2.26*1018 atoms
c) Formula is KMnO4= 39+55+4*16= 158
Oxygen mass = 64 gms in 158 gms
% oxygen =100*64/158=40.51%
1 mole contains 158gm
8.9 moles contan 158*8.9=1406.2 gms
5) 2 nitrogen atom corresponds to 2*14=28 gm of nitrogen, 6 carbon atom= 6*12 =72gm of Carbon, 3 oxygen atom = 3*16=48gm of Oxygen and 10*1=10gm and 3.62*1023 gm of other substance
total mass =28+72+48+10+3.62*1023 =3.62*1021gms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.