Using the Equilibrium Constant The reversible chemical reaction A+BC+D has the f
ID: 941809 • Letter: U
Question
Using the Equilibrium Constant
The reversible chemical reaction
A+BC+D
has the following equilibrium constant:
Kc=[C][D]/[A][B]=4.6
Part A
Initially, only A and B are present, each at 2.00 M. What is the final concentration of A once equilibrium is reached?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the final concentration of D at equilibrium if the initial concentrations are [A] = 1.00 M and [B] = 2.00 M ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) A + B -------------> C + D Kc = 4.6
Initial 2 M 2 M 0 0
At equilibrium 2-x 2-x x x
Kc = x.x / (2-x) (2-x)
4.6 = x2/(2-x)2
2.145 = x/ 2-x
4.290 - 2.145 x = x
4.290 = 3.145 x
x = 1.364 M
Therefore,
equilibrium concentration of A = 2-X = 2 - 1.364 = 0.636 M
B) A + B -------------> C + D Kc = 4.6
Initial 1 M 2 M 0 0
At equilibrium 1-x 2-x x x
Kc = x.x / (1-x) (2-x)
4.6 = x2/ ( 2 - 3x + x2)
9.2 - 13.8 x + 4.6 x2 = x2
3.6x2 - 13.8 x + 9.2 = 0
On solving,
x = 0.86 M
Therefore,
final concentration of D at equilibrium = x = 0.86 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.