13. An and oxygen atoms. nalze th oloing data for a 5.530 g sample ofa compound
ID: 942642 • Letter: 1
Question
13. An and oxygen atoms. nalze th oloing data for a 5.530 g sample ofa compound that contains only carbon, hydrogen alyze the following data for a 5.530 g sample of a compound that contains only carbon, hydrogen (a) If the sample contains 1.630 x 1023 atoms of carbon, how many moles of carbon are present in the sample? (b) 5.530 g of the compound contains 0.5458 g of hydrogen atoms. How many moles of hydrogen are present in the sample? (c) The sample is 31.33 % oxygen by mass. Calculate the mass of oxygen (in grams) present in the sample (d) What is the empirical formula of the compound?Explanation / Answer
a) 1 mole contains 6.023 * 10^(23) atoms of carbon
Number of moles of Carbon = 1.630 * 10^(23)/6.023 * 10^(23) = 0.27062 moles
b) Molar mass of H2 = 2 gm/mol
Number of moles of Hydrogen gas = 0.5458/2 = 0.2729 moles
Moles of Hydrogen = 0.5458 moles
c) Mass of Oxygen in the sample = 31.33/100 * 5.530 = 1.7325 gms
d) Empirical formula of the compound
number of moles of oxygen = 1.7325/32 = 0.054142 moles
Hence the empirical formula will be C2H4O
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.