Hint: It is not necessary to graph these data. (1) The observed half life for th
ID: 944613 • Letter: H
Question
Hint: It is not necessary to graph these data.
(1)
The observed half life for this reaction when the starting concentration is 1.12×10-2 M is s and when the starting concentration is 5.60×10-3 M is s.
(2)
The average rate of disappearance of NH3 from t = 0 s to t = 442 s is M s-1.
(3)
The average rate of disappearance of NH3 from t = 442 s to t = 662 s is M s-1.
(4)
Based on these data, the rate constant for this _______zerofirstsecond order reaction is M s-1.
B-
[NH3], M 1.12×10-2 5.60×10-3 2.80×10-3 1.40×10-3 seconds 0 442 662 773Explanation / Answer
Q1.
The observed half life for this reaction when the starting concentration is 1.12×10-2 M is s and when the starting concentration is 5.60×10-3 M is s.
From the table,
when A = 1.12*10^-2 then, half value is 0.56*10^-2 M, this is at t = 442 seconds
For A = 5.6*10^-3 ; half value is 2.8*10^-3 this is dt = 662-442 = 220 seconds
Q2
The average rate of disappearance of NH3 from t = 0 s to t = 442 s is M s-1.
Avg = Cfinal - Cinitial / Tfinal - Tinitial
Avg = (5.6*10^-3 - 1.12*10^-2)/(442) = 0.000012669 M/s of disappearance
Q3.
The average rate of disappearance of NH3 from t = 442 s to t = 662 s is M s-1.
Avg = Cfinal - Cinitial / Tfinal - Tinitial
Avg = (2.8*10^-3 - 5.6*10^-3)/(662-442) = 0.000012727 M/s of disappearance
The rate is always the same, so this means it must be constant
Therefore
Zero order,
Rate = K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.