Hint: It is not necessary to graph these data. (1) The observed half life for th
ID: 988094 • Letter: H
Question
Hint: It is not necessary to graph these data.
(1)
The observed half life for this reaction when the starting concentration is 0.520 M is ___s and when the starting concentration is 0.260 M is __s.
(2)
The average rate of disappearance of HI from t = 0 s to t = 521 s is ___ M s-1.
(3)
The average rate of disappearance of HI from t = 521 s to t = 781 s is ___ M s-1.
(4)
Based on these data, the rate constant for this _______zero/first/second order reaction is ___M s-1.
Explanation / Answer
Q1
if C = 0.52 M initially, then half vlaue is = 0.52/2 = 0.26 M, the time at which this happens ist = 521 s
therefore, half life = 521 s
then, when initial C is = 0.26 M, the hlf vslue = 0.26/2 = 0.13 M, the time is (781 -521) =260 s
Q2
Average rate, by definition, is given by
C/t = (Cfinal - Cinitial) /(tfinal - tinial) = (0.26-0.520)/(521-0) = -0.000499 M/s, or rate of reaction = 0.000499 M/s
Q3.
Average rate, by definition, is given by
C/t = (Cfinal - Cinitial) /(tfinal - tinial) = (0.13-0.26)/(260) = -0.0005 M/s, or rate of reaction = 0.0005 M/s
Q4.
the rate remains the SAME
the only case in which half life is constant is FIRST ORDER
so
t half = ln(2) / k
k = ln(2)/ (260 ) = 0.002665 1/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.