Hint: It is not necessary to graph these data. (1) The observed half life for th
ID: 988685 • Letter: H
Question
Hint: It is not necessary to graph these data.
(1)
The observed half life for this reaction when the starting concentration is 1.45×10-2 M is s and when the starting concentration is7.25×10-3 M is ______s.
(2)
The average rate of disappearance of NH3 from t = 0 s to t = 999 s is ___________ M s-1.
(3)
The average rate of disappearance of NH3 from t = 999 s to t = 1.50×103 s is _________M s-1.
(4)
Based on these data, the rate constant for this _______(zerofirstsecond) order reaction is _______M s-1.
Explanation / Answer
1. The half life is defined as the time required for the concentration to drop to 50% of its inital value. When the starting concentration is 1.45*10-2 and 50% of this becomes 7.25*10-3M and hence half life is 999 sec
when the intial concentration is 7.25/1000 and the 50% of it is 3.63*10-5 and hence half life is 1500 seconds
2. the rate of disappearance from t= 0 to t= 999 sec is (1.45*10-2- 7.25*10-3)/999=7.3*10-7M/s
3. The rate of disappearance from t=0 and t=1500 sec,rate = (1.45/100- 3.63/1000)/ 1500= 7.25*10-7 M/s, same as the rate of disapearance from 0 to 999 sec
The rate is zero order since it is independent of concentration
for zero order -dCNH3/dt= K
and hence K= rate constant= 7.25*10-7M/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.