Calculate the number of atoms in a 3.40 g of potassium Calculate the mass of 3.5
ID: 944711 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
1. Molecular weight of Potassium is 39 g/mol so:
moles = 3.40 / 39 = 0.087 moles
atoms = 0.087 moles * 6.02x1023 atom/moles = 5.25x1022 atoms
2. molecular weight of magnesium is 24 g/mol so:
moles = 3.543x1023 / 6.02x1023 = 0.5885 moles
mass = 0.5885 * 24 = 14.12 g
3. molecular weight of copper is 63.55 g/mol
mass = 0.105 * 63.55 = 6.66728 g
4. molecular weight of Calcium is 40 g/mol
moles = 5.75 / 40 = 0.1438 moles
Post question 5, 6 and 7 in another question thread.
Hope this helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.