At a temperature of ? the reaction 2SO_2(g) + O_2(g) = 2SO_3(g) has a K_c = 83.2
ID: 945761 • Letter: A
Question
At a temperature of ? the reaction 2SO_2(g) + O_2(g) = 2SO_3(g) has a K_c = 83.2 Write the K_C expression. Calculate K_p at this temperature.. Using information from part (a) determine the value of K_c at the same temperature for 10SO_2(g) + 5 O_2(g) = 10SO_3(g) Consider the reaction in part (a). If 0.16 moles of SO_2(g), 0.28 moles of O_2(g), and 0.60 moles of SO_3(g), are placed in an 6.0 L sealed flask, compute the reaction quotient Q_c. Is the system at equilibrium? If not, in what direction will it shift to establish equilibrium? Assume that the temperature is the same. Given that, for the reactions SnO_2(s) + 2 H_2(g) = Sn(s) + 2 H_2O(g) CO(g) + H_2O(g) = CO_2(g) + H_2(g) at a certain temperature K_c is 30.0 and 0.0424 respectively, calculate K_c at this temperature for the reaction SnO_2(s) + 2 CO(g) = Sn(s) + 2 CO_2(g)Explanation / Answer
5)
For first reaction Kc = (H2O)2 / (H2)2 == 30.0
For second reaction, Kc =(CO2) (H2) /(H2O) (CO) == 0.0424
Required Kc =( CO2)2 / (CO)2 == ???
This can be achevied in following way
( CO2)2 / (CO)2 == ( (CO2) (H2) /(H2O) (CO) )^2 x (H2O)2 / (H2)2
=( Kc2)^2 x ( Kc1)
=0.0424^2 x 30
Kc =0.054
Only 1 question shud be answered according to rules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.