A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a h
ID: 946135 • Letter: A
Question
A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a high-pressure gas reaction vessel. The vessel is a stainless-steel cylinder that measures 38.0 cm wide and 45.6 cm high. The maximum safe pressure inside the vessel has been measured to be 5.10 MPa. For a certain reaction the vessel may contain up to 2.13 kg of carbon dioxide gas. Calculate the maximum safe operating temperature the engineer should recommend for this reaction. Write your answer in degrees Celsius. Round your answer to 3 significant digits.Explanation / Answer
given
pressure = 5.10 x 10^6 Pa
now
volume of cylinder = pi x r2 x h
given
2r = 38
r = 19 cm = 0.19 m
h = 45.6 cm = 0.456 m
So
volume = pi x (0.19)^2 x 0.456
volume = 0.05169 m3
now
moles = mass / molar mass
so
moles of C02 = 2.13 x 1000 / 44
moles of C02 (n) = 48.41
now
we know that
PV = nRT
so
5.1 x 10^6 x 0.05169 = 48.41 x 0.0821 x T
T = 66330 K
T = 66330 - 273
T = 66060 C
so
the safe operating temperature is 66.06 x 10^3 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.