When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of di
ID: 946496 • Letter: W
Question
When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of dissolution (dissolving) can be determined using a coffee cup calorimeter. In the laboratory a general chemistry student finds that when 8.88 g of N_aCIO_4(s) arc dissolved in 10S.80 g of water, the temperature of the solution drops from 24.46 to 21.90 degreeC. The heat capacity of the calorimeter (sometimes referred to as the calorimeter constant) was determined in a separate experiment to be 1.72 J/degreeC. Based on the student's observation, calculate the enthalpy of dissolution of NaCIO_4(s) in kj/mol. Assume the specific heai of the solution is equal to the specific heat of water.Explanation / Answer
No of mol of NaClO4 = 8.88/122.44 = 0.0725 mol
mass of solution = 8.88+105.8 = 114.68 grams
heat absorbed = 114.68*4.18*(24.46-21.9)+ (24.46-21.9)*1.72
= 12.31 kjoule.
enthalpy of dissolution = 12.31/0.0725 = 169.79 kj/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.