A student is asked to standardize a solution of potassium hydroxide . He weighs
ID: 946856 • Letter: A
Question
A student is asked to standardize a solution of potassium hydroxide. He weighs out 0.965 g potassium hydrogen phthalate (KHC8H4O4, treat this as a monoprotic acid).
It requires 25.9 mL of potassium hydroxide to reach the endpoint.
A. What is the molarity of the potassium hydroxide solution? _________M
This potassium hydroxide solution is then used to titrate an unknown solution of hydrochloric acid.
B. If 21.5 mL of the potassium hydroxide solution is required to neutralize 27.7 mL of hydrochloric acid, what is the molarity of the hydrochloric acidsolution? ________M
Please explain :)
Explanation / Answer
first find out the no of moles potassium hydrogen phthalate
moles of potassium hydrogen phthalate = weight / molar mass
= 0.965 / 204.2212
= 0.004725 moles
if you look at the balanced reaction
KHC8H4O4 + KOH --------> K2C8H4O4 + H2O
one mole of KHC8H4O4 required one mole of KOH
so no o fmoles of KOH = no of moles KHC8H4O4 =0.004725 moles
PartA
now we know the moles of KOH = 0.004725 andvolume of KOH = 25.9mL
now Molarity of KOH = no of moles of KOH / volume of KOH in Liters
= 0.004725 / 0.0259 L
= 0.1824M
PartB
abive solution used means molarity of above KOH solution is 0.1824
volume of KOH used is 21.5 mL
find out the moles using these two
moles of KOH = Molarity x Volume in liters
= 0.1824 x 0.0215 L
= 0.003922 moles
KOH + HCl ----> KCl + H2O
from this balanced equation it is clear that on emole of KOH required on emole of HCl
so no of moles of HCl = 0.003922 moles
now we know the volume of HCl and moles of HCl = 27.7 mL = .0277 L
Molarity = 0.003922 / 0.0277
Molarity = 0.1416M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.