A solution of F– is prepared by dissolving 0.0710 ± 0.0005 g of NaF (molecular w
ID: 946868 • Letter: A
Question
A solution of F– is prepared by dissolving 0.0710 ± 0.0005 g of NaF (molecular weight = 41.989 ± 0.001 g/mol) in 164.00 ± 0.07 mL of water. Calculate the concentration of F– in solution and its absolute uncertainty.
. University of Massachuset X www.saplinglearning.com × www.saplinglearning.com × Chegg.com -)C fi Dwww.saplinglearning.com/ibiscms/mod/ibis/view.php?id=2524754 Sapling Learning Jump to... d) Logout Help Sapling Learning University of Massachusetts, Dartmouth-CHM 204-Spring16-BLANCHETTE Activities and Due Dates Ch3 My Assignment Resources o 3/4/2016 1 1 :55 PM 0 78/1003/3/2016 06:35 PM Assignment Information Available From 2/27/2016 10:00 PM Due Date: Points Possible: Grade Category: Graded Description: Policies: Gradebook #AttemptsScore Print CalculatorPeriodic Table Question 17 of 20 3/4/2016 11:55 PM 98 100 sapling learning 93 A solution of F-is prepared by dissolving 0.0710 ± 0.0005 g of NaF (molecular weight 41.989 ± 0.001 g/mol) in 164.00 ± 0.07 mL of water. Calculate the concentration of F-in solution and its absolute uncertainty Homework You can check your answers. You can view solutions when you complete or give up on any question. Note: Significant fiqures are graded for this problem. To avoid rounding errors, do not round your answers until the very end of your calculations Number Number 95 You can keep trying to answer each question until you get it right or give up. 98 You lose 5% of the points available to each answer in your question for each incorrect attempt at that answer eTextbook Help With This Topic Web Help &Videos; Technical Support and Bug Reports 12 13 15 4 Previous & Give Up & View Solution O Check Answer Next Exit Hint 20 Copyright © 2011-2016 Sapling Learning, Inc.-151 about us careers partners privacy policy terms of use contact ushelp Ask me anything 5:12 PM 3/4/2016Explanation / Answer
weight of NaF = 0.0710 + 0.0005 = 0.0715gm
volume of water = 164.00+0.07 = 164.07ml
molecular weight = 41.989 +0.001 =41.99g/mole
molarity = weight of NaF*1000/Gram molar mass of NaF * volume in ml
= 0.0715*1000/41.99*164.07
= 71.5/6889.2993
= 0.01037 M
NaF -----> Na+ + F^-
0.01037M 0.01037M
concentration of F- is = 0.01037±0.00003M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.