What is the molarity of HCL in a solution if it is prepared when 7.31 mL of 1.74
ID: 948434 • Letter: W
Question
What is the molarity of HCL in a solution if it is prepared when 7.31 mL of 1.740 M HCL is mixed with 2.69 Ml of water? Remember that the volume of the dilute solution (V2) is the sum of the volume of the acid used pljus the volume of the water used. Sumit Answer you have entered that answer before incorrect. Tries 2/99 Previous Tries Threaded view Charonological View Sorting/Filtering options Export? Preference on what is marked as NEW Mark NEW posts no longer new NEW Anonymous 1 Reply (Mon Mar 7 04: 37:56 pm 2016 (MST)) Please help. Not sure how to complete this problem. NEW Hanna Caban (hjc48:nau) Reply (Mon Mar 7 04: 46:22 pm 2016 (MST)) Your 're going to want to use M1V11 = M2V2, but you have to remember that V2 is going to be 8.43 + 1.57 (volume of water and the solution) I hope this helps. Current discussion settings: Display All post Not new. Once marked not NEW Change? Threaded View choronogical view sorting/Filtering options Exports? Preferences on what is marked as NEW Mark NEW posts no longer new.Explanation / Answer
HCl : M1=1.740, V1=7.31mL.
2.69 mL of water added to the HCl
The Total volume after dilution = 7.31+2.69
= 10 mL.
M1V1 = M2V2
1.740x7.31 = M2 x 10
M2 = 1.740 x 7.31/10
= 12.7194/10
= 1.27 M.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.