Finding equilibrium concentration and equilibrium constant. An experiment was ca
ID: 949885 • Letter: F
Question
Finding equilibrium concentration and equilibrium constant.
An experiment was carried out to determine the value of the equilibrium constant K_c for the reaction. Total moles of Ag* present = 3.6 times 10^-3 moles Total moles of NH_3 present = 6.9 times lO^-3 moles Measured concentration of (Ag(NH_3)_2]* at equilibrium = 3.4 times 10^-2 M Total solution volume = 100 mL b. Calculate the equilibrium concentration of Ag* (uncomplexed or free Ag*) c. Calculate the equilibrium concentration of NH_3 (uncomplexed or free NH_3) d. Calculate the value of the equilibrium constant.Explanation / Answer
b)
we knoow that
concentration = moles x 1000 / volume (L)
so
[Ag+] = 3.6 x 10-3 x 1000 / 100
[Ag+] = 0.036 M
c)
now
[NH3] = 6.9 x 10-3 x 1000 / 100
[NH3] = 0.069
d)
the equation is
Ag+ + 2NH3 ---> Ag(NH3)2+
the equilibrium constant is given by
Keq = [Ag(NH3)2+] / [Ag+] [NH3]^2
so
Keq = [ 3.4 x 10-2] / [0.036] [0.069]^2
Keq = 198.37
so
the value of equilibrium constant is 198.37
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.