Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Finder File Edit View Go Window Help 49% ???) Tue Jun 19 7:14 PM Alex Q?E ezto.m

ID: 2413693 • Letter: F

Question

Finder File Edit View Go Window Help 49% ???) Tue Jun 19 7:14 PM Alex Q?E ezto.mheducation.com Home alamo.edu McGraw-Hill Connect Chapter 8 Exercises Questions 1-5 (of 15) ? Save & Exit Submit The following information applies to the questions displayed below.] Shadee Corp. expects to sell 530 sun visors in May and 310 in June. Each visor sells for $24. Shadee's beginning and ending finished goods inventories for May are 65 and 40 units, respectively. Ending finished goods inventory for June will be 55 units Required information 6.66 points Required: 1. Determine Shadee's budgeted total sales for May and June. May June Budgated Total Sales 2. Determine Shadee's budgeted production in units for May and June. Budgeted Production (Units) Hints References eBook & Resources Hint #1 Ask your instructor a questionCheck my work popcorntime ap

Explanation / Answer

(1)(i)

May

June

Budgeted unit sales

530

310

SP

24

24

Budgeted Total Sales

12720

7440

(1)(ii)

May

June

Budgeted unit Sales

530

310

(-) Beginning Inventory of FG

65

40

(+) Ending Inventory of FG

40

55

Budgeted Production (units)

505

325

(2)(i)

May

June

Budgeted requirement of closure

(505 * 1)

=505

(325 * 1)

=325

(-) Beginning Inventory

32

23

(+) Ending Inventory

23

21

Closure Purchased Budgeted (units)

496

323

Closure cost per unit

2.5

2.5

Budgeted cost of closure purchased

(496 * 2.5)

=1240

(323 * 2.5)

=807.5

(2)(ii)

May

June

Variable O/H

(505 * 2.5)

=1262.5

(325 * 2.5)

=812.5

Fixed O/H

1300

1300

Bdt Manufacturing O/H

2562.5

2112.5

(3)

May

June

Budgeted Production (units)

505

325

Labour hr per unit

0.80

0.80

Labour Hours Total

(505 * 0.80)

=404

(325 * 0.80)

=260

Labour hr rate

10

10

Budgeted Direct Labour Cost

(404 * 10)

=4040

(260 * 10)

=2600

(4)(i)

Direct Material

4.5

Direct Labour

(0.80 * 10)

=8

Variable O/H

2.5

Fixed O/H

1.2

Manufacturing Cost per unit

16.2

(4)(ii)

May

June

Unit sales

530

310

Mfr cost per unit

16.2

16.2

COGS

(530 * 16.2)

=8586

(310 * 16.2)

=5022

(5)

May

June

Budgeted Total Sales

12720

7440

Selling cost

(12720 * 7%)

=890.4

(7440 * 7%)

=520.8

Fixed Adm Exp

1300

1300

Budgeted Adm & Selling Exp

2190.4

1820.8

May

June

Budgeted unit sales

530

310

SP

24

24

Budgeted Total Sales

12720

7440

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote