Design a buffer that has a pH of 6.65 using one of the weak acid/conjugate base
ID: 949895 • Letter: D
Question
Design a buffer that has a pH of 6.65 using one of the weak acid/conjugate base systems shown below.
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
How many grams of the sodium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the sodium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams sodium salt of weak acid = g
grams sodium salt of conjugate base = g
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
Explanation / Answer
we know that
for a buffer
pKa should be in the range
pH -1 < pKa < pH + 1
given
pH = 6.65
so
5.65 < pKa < 7.65
so
from the given table
the buffer combination is
H2P04- / HP042-
here
weak acid is HP042-
weak base is H2P04-
now
for buffers
pH = pKa + log [ conjugate base / acid ]
so
pH = pKa + log [HP042- / H2P04-]
6.65 = 7.21 + log [ 1 / H2P04-]
[H2P04-] = 3.6308 M
now
given 1 L of buffer
we know that
moles = concentration x volume (L)
so
moles of Na2HP04 = 1 x 1 = 1
moles of NaH2P04 = 3.6308 x 1 = 3.6308
now
mass = moles x molar mass
so
mass of Na2HP04 = 1 x 142 = 142 g
mass of NaH2P04 = 3.6308 x 120 = 435.7 g
so
grams sodium salt of weak acid = 435.7 g
grams sodium salt of conjugate base = 142 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.