Design a buffer that has a pH of 6.70 using one of the weak acid/conjugate base
ID: 967775 • Letter: D
Question
Design a buffer that has a pH of 6.70 using one of the weak acid/conjugate base systems shown below.
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
How many grams of the potassium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the potassium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams potassium salt of weak acid = g
grams potassium salt of conjugate base = g
HC2O4-
C2O42-
6.4×10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2×10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8×10-11
10.32
Explanation / Answer
With the Henderson-Hasselbalch equation :
pH = pKa + log [( HPO42-)/(H2PO4-)] (eq I)
and knowing that : ( HPO42-) +(H2PO4-) = 1M (eq II)
we can determinate de concentration of one them.sustituing pH and pKa :
6,7 = 7,21 + log [( HPO42-)/(H2PO4-)] ---> 10(6,7-7,21) =[( HPO42-)/(H2PO4-)] --> 0,309 =[( HPO42-)/(H2PO4-)]
--> 0,309 * (H2PO4-) = ( HPO42-) . (eq III)
Now sustituing the (eq III) in the (eq II) , we determinate the (H2PO4-) :
0,309 * (H2PO4-) +(H2PO4-) = 1M --> ( 0,309+1)*(H2PO4-) = 1M --> (H2PO4-) =0,76 M
Using the (eq III) we determinate the ( HPO42-) :
0,309 * (H2PO4-) = ( HPO42-) --> 0,309 * (0,76) = ( HPO42-) ---> ( HPO42-) = 0,23 M
Now with the MW of each compounds are calculated the grams :
MW(H2PO4-)= 96,64 g/mol ;MW(HPO42-)= 95,64 g/mol
W(H2PO4-) = 1L *(H2PO4-)*MW(H2PO4-) = 1L * (0,76mol/L)*96,64 g/mol = 73,45 g
W ( HPO42-) = 1L * ( HPO42-)*MW ( HPO42-)= 1L*(0,23mol/L)* 95,64 g/mol = 21,99 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.