a mass of 2.33g of an unknown Monaromic gas is introduced into an evacuated 3.00
ID: 950528 • Letter: A
Question
a mass of 2.33g of an unknown Monaromic gas is introduced into an evacuated 3.00l flask at 257k
Explanation / Answer
use the PV = nRT fomula
where P = pressure 312 mmHg convert in to atm 0.41 atm
V = volume = 3.00 L
n = ?
R = 0.0821 Latm/mol-K
T = 257K
put all these values in the above equation
0.41 x 3.00 = n x 0.0821 x 257
n = 1.23 / 21.0997
n = 0.05829 moles
now use the formula no of moles = weight / molar mass
weight he has given is 2.33 g
molar mass = weight / no o fmoles
molar mass = 2.33 / 0.05829 = 39.97 g/mol
Gas is Argon (Ar) molar mass of Ar is 39.94 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.