a mass of 2.40 kg oscillates on a horizontal frictionless surface at a frequency
ID: 1620221 • Letter: A
Question
a mass of 2.40 kg oscillates on a horizontal frictionless surface at a frequency of 2.80 Hz with an amplitude of 14.5 cm A.) what is the spring constant for the spring? B.) what is the total energy of the mass spring system ? C.) what is the speed of the mass as it passes through the equilibrium point ? PHY 121 Practice Test 4 Show Your Work Name: ij A mass of 2.40 kg oscillates on a horizontal frictionless surface at afrequency of 2.80 Hz with an amplitude of 14.5 cm. a) What is the spring constant for the spring? b) What is the total energy of the mass-spring system? What is the speed of the mass as it passes through the equilibrium point? c) ftring attached to a mechanical oscillator uses a hanging mass of 0.55 kg to produce tension. The nt ds HT Standing waves are formed having two nodes between theExplanation / Answer
m = 2.4 kg, f = 2.8 hz, A = 14.5 cm
(A) w^2 = k/m
w =2pi*f
(2*3.14*2.8)^2 = k/2.4
k = 742 N/m
(B) E = 0.5 kA^2
E = 0.5*742*0.145^2
E = 7.8 J
(C) v = Aw
v = 0.145*2*3.14*2.8
v = 2.55 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.