What is the heat capacity of the bomb? a 12 6-g sample of acetylene, C_2H_2, pro
ID: 950767 • Letter: W
Question
What is the heat capacity of the bomb? a 12 6-g sample of acetylene, C_2H_2, produced a tempera-ture increase of 16.9degreeC in the same calorimeter. What is the j energy of combustion of acetylene (in kJ/mol)? The combustion of 0.1584 g benzoic acid increases the tem- I perature of a bomb calorimeter by 2.54degreeC. Calculate the heat capacity of this calorimeter. (The energy released by combus- j tion of benzoic acid is 26.42 kJ/g.) A 0.2130-g sample of van- 1 illin (C_8H_8O_3) is then burned in the same calorimeter, and the temperature increases by 3.25degreeC. What is the energy of combustion per gram of vanillin Pc mole of vanillin? the enthalpy of combustion of solid carbon to form carbon carbon, and the enthalpy of combExplanation / Answer
1) heat released = mass x heat of combustion of benzoic acid
so
heat released = 0.1584 x 26.42
heat released = 4.184928 kJ
now
heat capacity = heat / temp change
so
heat capacity = 4.184928 / 2.54
heat capacity = 1.64761
so
the heat capacity of the calorimeter is 1.64761 kJ / C
2)
now
heat = heat capacity x temp change
so
heat = 1.64761 x 3.25
heat = 5.35473
this heat is due to combustion of vanillin
now
heat of combustion per gram = heat / mass
= 5.35473 / 0.2130
= 25.1396 kJ / g
so
energy of combustion per gram of vanillin is 25.1396 kJ
now
1 mole of vanillin = 152 g
so
energy per mole = 25.1396 x 152 = 3821.2
so
energy of combustion per mole of vanillin is 3821.2 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.