What is the gas pressure in this room. Assume that air has a density of about 1.
ID: 1543850 • Letter: W
Question
What is the gas pressure in this room. Assume that air has a density of about 1.2x10^-3 gm cm^-3 and is composed primarily of nitrogen molecules each with a mass of 4.7x10^23 gm. Assume room temperature is 300 K. At the center of the Sun, the density is 150 gm cm^-3 and the temperature is 15 million K (assume the Sun is composed primarily of hydrogen each with a mass of 1.7x10^-24 gm). How much larger is the gas pressure in the center of the Sun compared to the gas pressure in the room ?
Explanation / Answer
Using ideal gas Equation
P1*V1/T1 = P2*V2/T2
V1 = M/density = 4.7*10^-23/(1.2*10^-3) = 3.92*10^-20 cm^3
V2 = M/density= (1.7*10^-24)/(150) = 1.13*10^-26 cm^3
P1*3.92*10^-20/(300) = P2*1.13*10^-26/(15*10^6)
P1*1.3*10^-22 = P2*7.53*10^-34
P2/P1 = (1.3*10^-22)/(7.53*10^-34)
P2/P1 = 1.73*10^11
P2 = 1.73*10^11*P1
So pressure in the center of the sun is 1.73*10^11 times larger than the pressure in the room
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.