3. Calculate the molar ratio of copper to oxygen from: (moles copper) / (moles o
ID: 951459 • Letter: 3
Question
3. Calculate the molar ratio of copper to oxygen from: (moles copper) / (moles of oxygen in the copper oxide)Materials Used -50 mL beaker -balance - 5 g Copper sulfate pentahydrate -30 mL of water -test tube Method 2 1. Place empty beaker on balance and record mass: 85.000 g 2.Take empty beaker off balance, place on lab area and then add 5 g of Copper sulfate pentahydrate 3.Place beaker and copper sulfate pentahydrate unto balance and record mass: 90.00 0 g 4·Dissolve copper sulfate pentahydrate by adding 30 mL of water 5.Then add 10 mL of 6M sodium hydroxide Reaction: Color change from blue to transparent 6. Transfer the liquid content to a new beaker and the hard material in the old beaken 7. Place a test tübe on the balance and record mass: 27.400 g place on top of Bunsen bumer ane then allow to cool on workbench before recording n Place on top of Bunsen burmer and then allow to cool on workbench before recording ew mass: 28.993 g
Explanation / Answer
mass of CuSO4.5H2O = 5 g
moles of Cu = 5 g/249 g/mol = 0.021 mols
moles of NaOH used = 6 M x 10 ml = 60 mmol = 0.06 mols
moles of Cu(OH)2 = 0.06/2 = 0.03 mols
moles of CuO formed from it = 0.03 mols
3. mole ratio of Cu/oxygen = 0.021/0.03 = 1.0 (approx)
4. Empirical formula of Copper oxide = CuO
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.