A professor titrated 0.47 g of an unknown monoprotic weak acid with 0.0973 M NaO
ID: 951733 • Letter: A
Question
A professor titrated 0.47 g of an unknown monoprotic weak acid with 0.0973 M NaOH.
The titration data is below.
a) Calculate # of moles of NaOH required to reach the equivalence point (endpoint).
b) Determine # of moles of acid titrated.
c) Calculate Molar mass of unknown acid.
d) determine the pKa of the unknown acid.
e) Calculate the Ka of the unknown acid.
Volume NaOH (mL) pH 0.00 2.73 2.00 3.30 4.00 3.64 6.00 3.86 8.00 4.03 10.00 4.18 12.00 4.32 14.00 4.46 16.00 4.60 18.00 4.76 20.00 4.94 22.00 5.18 23.00 5.35 23.50 5.47 24.00 5.60 24.50 5.81 25.00 6.18 25.50 10.30 26.00 11.02 27.00 11.44Explanation / Answer
at equivalence point
there is a sudden jump in pH
so
25 is the equivalence point
a)
we know that
moles = conc x volume (L)
so
moles of NaOH required = 0.0973 x 25 x 10-3 = 2.4325 x 10-3
b)
now
at equivalence point
moles of base added = moles of acid present
so
moles of acid = 2.4325 x 10-3
c)
now
moles = mass / molar mass
so
2.4325 x 10-3 = 0.47 / molar mass
molar mass = 193.2
so
the molar mass of the acid is 193.2
d)
consider 20 ml of NaOH added
moles of NaoH added = 0.0973 x 20 x 10-3 = 1.946 x 10-3
now
the reaction is
HA + NaOH ---> NaA + H20
moles of HA reacted = moles of NaoH added = 1.946 x 10-3
moles of NaA formed = moles of NaoH added = 1.946 x 10-3
so
finally
moles of HA = 2.4325 x 10-3 - 1.946 x 10-3 = 0.4865 x 10-3
moles of NaA = 1.946 x 10-3
now
pH = pKa + log [NaA/ HA]
4.94 = pKa + log [ 1.946 x 10-3 / 0.4865 x 10-3 ]
pKa = 4.338
so
the pKa is 4.338
e)
we know that
pKa = -log Ka
so
4.338 = - log Ka
Ka = 4.59 x 10-5
so
Ka for the acid is 4.59 x 10-5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.