Consider the following cell at 291 K: which has a standard cell potential of 0.0
ID: 952697 • Letter: C
Question
Consider the following cell at 291 K: which has a standard cell potential of 0.0400 V. What will be the potential of the cell be when [Fe^2+] changes by 0.339 M? E_cell = A concentration cell based on the following half reaction at 320 K has initial concentrations of 1.25 M Zn^2+, 0.395 M Zn^2+, and a potential of 0.01588 V at these conditions. After 9 hours, the new potential of the cell is found to be 0.004138 V. What is the concentration of Zn^2+ at the cathode at this new potential [Zn^2+]_cathode = Consider a galvanic cell based upon the following half reactions: How would the following changes alter the potential of the cell? Adding equal amounts of water to both half reactions. Adding Pb^2+ ions to the lead half reaction (assuming no volume change). Removing Pb^2+ ions from solution by precipitating them out of the lead half reaction (assume no volume change). Adding Ag^+ ions to the Silver half reaction (assume no volume change)Explanation / Answer
From Nernst Equation
Ecell=EocellRT/nF x lnQ
Ecell=Eocell2.303 x RT/nF x logQ
Q = [C]c·[D]d / [A]a·[B]b
where A, B, C, and D are chemical species; and a, b, c, and d are coefficients in the balanced equation:
a A + b B c C + d D
Q = (0.501-0.339)/1.051 since concentration of the Fe2+ changes by 0.339M from 0.501M
Q = 0.154
RT/nF = (8.3145 J/mol·K)(291 K)/(2)(96485 C/mol)
RT/nF = 0.0125 J/C = 0.0125 V
Ecell=0.042.303 x 0.0125 x log(0.154)
Ecell = 0.04 +0.0234
Ecell = 0.0634 V
2) Ecell=Eocell2.303 x RT/nF x logQ
Eo for this cell is 0
RT/nF = (8.3145 J/mol·K)(320 K)/(2)(96485 C/mol)
RT/nF = 0.01378 J/C = 0.01378 V
Ecell = 0 - 2.303 x 0.01378 x log (0.395/1.25)
Ecell = 0.01588 V
Now the new cenn potential is
Ecell = 0.004138 V
Ecell = 0 - 2.303 x 0.01378 x log (0.395/cathode)
0.004138 V = 0 - 2.303 x 0.01378 x log (0.395/cathode)
0.004138 V = - 2.303 x 0.01378 x log (0.395/cathode)
log (0.395/cathode) = -0.004138 V/0.03173
log (0.395/cathode) = -0.1303
(0.395/cathode) = 10-0.1303
(0.395/cathode) = 0.7406
[cathode] = 0.395/0.7406
concentration at cathode is 0.533 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.