Consider the following cell diagram Cr(s) | Cr^3+ (0.150 M) || Fe^2+ (????? M) C
ID: 994523 • Letter: C
Question
Consider the following cell diagram Cr(s) | Cr^3+ (0.150 M) || Fe^2+ (????? M) Consider the voltaic cell below. Label the ANODE compartment, the CATHODE compartment. and the SAIT BRIDGE. Labet the electrode that is Cr. label the electrode that b Fe. Indicate the direction of electron flow. Show the direction that the ions in the salt bridge will move. Show the direction that the ions in the cell compartments move. Which electrode will gain mass and which electrode will lose mass as the cell reaction proceeds? What is the overall reaction for this cell? What is the E_Cell for this What is the equilibrium constant for this reaction? You will/should obtain a really big number. Now that you hair K_BQ. what is Delta G for this reaction? If the potential of the cell. E_Cell was measured to be 0.283 volts, what was the concentration of the iron(II) ion? List one other suitable REDUCING agent and explain why it would be a suitable REDUCING agent for this cell. list one other suitable OX IIH ZING agent and explain why it would be a suitable OXIDIZING agent for this cell.Explanation / Answer
Fe2+ (aq.) + 2e- ----------> Fe0 (s) E0Fe2+/Fe = –0.44 V
Cr3+ (aq.) + 3e- -----------> Cr0 (s) E0Cr3+/Cr = –0.74 V
As Standard Reduction potential of Cr is more –ve than that of Fe electrode.
Hence Cr will act as reductant and itself will get oxidized to Cr3+ (aq.)
Hence oxidation will occur at Cr electrode and reduction at Fe electrode
Hence,
At cathode, Fe2+ (aq.) + 2e- ----------> Fe0 (s)
At anode, Cr0 (s) --------------> Cr3+ (aq.) + 3e-
Balanced chemical equation is,
3 Fe2+ (aq.) + 2Cr0 (s) ----------> Fe0 (s) + 2Cr3+ (aq.)
Cr will go into the solution in Cr3+ form and Fe will get deposited on Fe electode.
Total of 6e transfer reaction i.e. n = 3
Equilibrium constant KEQ is given as,
KEQ = [Cr3+]2/[Fe2+]3 ……………….(1)
E0Cell = E0cathode – E0anode
E0Cell = E0Fe2+/Fe – E0Cr3+/Cr
E0Cell = (– 0.44) – (– 0.74)
E0Cell = +0.30V
Standard EMF of cell is +0.30V
=============== ================
At 298 K Equilibrium constant (KEQ) and E0Cell are related as,
E0Cell = (0.0591/n) ln (KEQ)
For given redox reaction we have,
E0Cell = +0.30 V, n = 6,
Let us put these values in eq. (2)
+0.30 = (0.0591/6) ln (KEQ)
0.30 = 0.00985 ln(KEQ)
ln(KEQ) = 0.30/0.00985
ln(KEQ) = 30.46
KEQ = e30.46
KEQ = 1.69 x 1013
Equilibrium constant is 1.69 x 1013
==============================
3) Equilibrium constant (K) and Gibbs energy change(0G) are related as,
0G = – RT ln(K)
0G = – 8.314 x 290x 30.46 …………………(ln(K) directly used)
0G = – 73440 J/mol
0G = –73.440 kJ/mol
Gibbs free energy change is -73.440 kJ/mol.
============================================
4) [Fe2+] = ?
Equilibrium constant (KEQ) and E0Cell are related as,
E0Cell = (0.0591/n) ln (KEQ)
With give E0Cell = 0.283 V let us calculate KEQ
0.283 = (0.0591/6) X ln(KEQ)
0.283 = 0.00985 ln(KEQ)
ln(KEQ) = 0.283/0.00985
ln(KEQ) = 28.73
KEQ = e28.73
KEQ = 3 x 1012
With this value of KEQ and [Cr3+] = 0.150 M in eq. (1)
KEQ = [Cr3+]2/[Fe2+]3
3 x 1012 = (0.150)2/[Fe2+]3
[Fe2+]3 = (0.150)2 /3 x 1012
[Fe2+]3 = 7.5 x 10-15
[Fe2+]3= 1.96 x 10-5 M
Concentration of Fe2+ is 1.96 x 10-5 M.
==========================================
5)
i) More –ve the standard reduction potential more is the tendency of metal to act as reductant and hence any electrode with Standard reduction potential more –ve than – 0.44V will act as reductant i.e. reducing agent.
e.g. Zn with standard reduction potential -0.76 V (It means we replace Cr electrode by Zn)
ii) And any other electrode with standard reduction potential less –ve than -0.74 V will act as oxidant i.e. oxidizing agent.
e.g. Cd with standard reduction potential -0.40 V (it means we replace Fe electrode by Cd)
==========================XXXXXXXXXXXXX==========================================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.