At a given temperature, the elementary reaction with a rate constant of 4.30 × 1
ID: 952712 • Letter: A
Question
At a given temperature, the elementary reaction
with a rate constant of 4.30 × 10-2 s–1. The reverse reaction is first order in B and the rate constant is 5.80 × 10-2 s–1.
What is the value of the equilibrium constant for the reaction?
What is the value of the equilbrium constant for the reaction?
Explanation / Answer
for A <----> B
Kf = 4.3*10^-2 s^-1
Kr = 5.8*10^-2 s^-1
K = Kf/Kr
= 4.3 * 10^-2 / (5.8*10^-2)
K = 0.741 ................... answer
when we reverse the equilibrium reaction K gets inversed
so for reaction B <---------> A
equilibrium constnat, K' = 1 / 0.741 = 1.348 .............. answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.