26.0 g Ca 5.10 g S 41.0 g H2O 160.0 g O2 How many grams of the compound are in 5
ID: 952811 • Letter: 2
Question
26.0 g Ca
5.10 g S
41.0 g H2O
160.0 g O2
How many grams of the compound are in 5.50 moles of propane?
How many moles of the compound are in 55.0 g of propane?
How many grams of carbon are in 55.0 g of propane?
Mg(s)+AgNO3(aq)Mg(NO3)2(aq)+Ag(s) express your answer as a chemical equation.
Al(s)+CuSO4(aq)Cu(s)+Al2(SO4)3(aq) express your answer as a chemical equation.
Pb(NO3)2(aq)+NaCl(aq)PbCl2(s)+NaNO3(aq) express your answer as a chemical equation.
Al(s)+HCl(aq)AlCl3(aq)+H2(g) express your answer as a chemical equation.
Explanation / Answer
1) How many grams of the compound are in 5.50 moles of propane ?
mass of 5.50 moles of propane = moles x molar mass = 5.5 mol x 44 g/mol = 242 g
2) How many moles of the compound are in 55.0 g of propane?
Moles of propane = mass / molar mass
= 55 g/ 44 g/mol
= 1.25 mol
3) The balanced chemical equations are
Mg(s)+ 2 AgNO3(aq) Mg(NO3)2(aq)+ 2Ag(s)
2Al(s)+ 3CuSO4(aq) 3Cu(s) + Al2(SO4)3(aq)
Pb(NO3)2(aq) + 2NaCl (aq) PbCl2(s)+ 2 NaNO3(aq)
2Al(s)+ 6HCl(aq) 2AlCl3(aq) + 3H2(g)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.