Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Once the stock solutions are prepared, describe how you would produce your buffe

ID: 953491 • Letter: O

Question

Once the stock solutions are prepared, describe how you would produce your buffers (four). Your explanation should be detailed and quantitative.

For my stock solution:

KH2PO4 = (136.08 g/mol)(1M)(100.00ml/1000ml)= 13.608 gm

            K2HPO4 = (174.17 g/mol)(1M)(100.00ml/1000ml)= 17.4178 gm

KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(250.00ml/1000ml)= 34.02 gm

K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(250.00ml/1000ml)= 43.54 gm

            KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(25.00ml/1000ml) = 3.402 gm

            K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(25.00ml/1000ml) = 4.35425 gm

KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(10.00ml/1000ml)= 1.3608 gm

K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(10.00ml/1000ml)= 1.74178 gm

            KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(5.00ml/1000ml)= 0.6804 gm

            K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(5.00ml/1000ml)= 0.87085 gm

Explanation / Answer

For my stock solution:

KH2PO4 = (136.08 g/mol)(1M)(100.00ml/1000ml)= 13.608 gm

This information means that you prepare 100 mL of 1 M solution. Fill about half with water an 100 mL volumetric flask, dissolve the calculated mass of substance, fill with water to mark.

            K2HPO4 = (174.17 g/mol)(1M)(100.00ml/1000ml)= 17.4178 gm

This information means that you prepare 100 mL of 1 M solution. Fill about half with water an 100 mL volumetric flask, dissolve the calculated mass of substance, fill with water to mark.

All other/following solutions are 1M, only the final volumes (and the volumetric flask used) are different: 250 mL, 25 mL, 10 mL, 5 mL.

KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(250.00ml/1000ml)= 34.02 gm

K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(250.00ml/1000ml)= 43.54 gm

            KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(25.00ml/1000ml) = 3.402 gm

            K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(25.00ml/1000ml) = 4.35425 gm

KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(10.00ml/1000ml)= 1.3608 gm

K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(10.00ml/1000ml)= 1.74178 gm

            KH2PO4= (136.08 g/mol)(1M)(5.00ml/1000ml)= 0.6804 gm

            K2HPO4= (174.17 g/mol)(1M)(5.00ml/1000ml)= 0.87085 gm

You may prepare 0.5 M buffers simply by mixing the two solutions from the same pair.

All have the same ratio HPO42-/ H2PO4-, thus the same pH = pKa2 = 7.21

In fact , I think some information is missing here.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote