Calculate the % by mass concentration of sucrose (table sugar), C_12H_22O_11, in
ID: 955277 • Letter: C
Question
Calculate the % by mass concentration of sucrose (table sugar), C_12H_22O_11, in a solution made by dissolving 7.6 g of sucrose in 83.4 g of water. 1C. Calculate the molarity of a solution made by dissolving 3.0 g of CaCl_2 in enough water to make 300 mL of solution. 2. Balance the following reactions: a) AlCl_3 + K_2SO_3 rightarrow Al_2(SO_3)_3 + KCl b) Cu + H_3PO_4 rightarrow Cu_3(PO_4)_2 + H_2 c) C_4H_10 + O_2 rightarrow CO_2 + H_2O d) NaCLO_3 rightarrow NaCl + O_2 3A. The equation for the formation of nitrogen monoxide is N_2 + O_2 + heat rightarrow 2NO a) Is the formation of NO an endothermic or exothermic reaction? b) Is the energy of the product higher or lower than the energy of the reactants?Explanation / Answer
1B)
% mass = mass of sucrose / total mass * 100%
mass of sucrose = 7.6
mass of water = 83.4
totl mass = 83.4+7.6 = 91
then
% mass = 7.6/91*100 = 8.3516 % of sucrose by mass
NOTE: Please consider posting multiple questions in different set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.