Calculate pFe^2+ at each of the following points in the titration of 25.00 mL of
ID: 974033 • Letter: C
Question
Calculate pFe^2+ at each of the following points in the titration of 25.00 mL of 0.02015 M Fe^2+ by 0.03650 EDTA at a 7.00 pH: 12.50 mL pFe^2+ = The equivalence point, V_0 pFe^2+ = 18.00 mL pFe^2+ = Incorrect. First, find the conditional formation constant of the Fe-EDTA complex at a 7.00 pH. Confirm in your text that for a 7.00 pH, and Calculate the conditional formation constant by multiplying these two values. Find the formal concentration of FeY^2- by multiplying the dilution factor at v_0 = 13.80 mL by the initial concentration of Fe^2+ Construct an equilibrium table for the reaction The initial concentration of FeY^2- equal to the format concentration of FeY^2-. Set the equilibrium expression equal to K_f'. Solve theExplanation / Answer
logKf = 14.32
Kf = 2.09 x 10^14
alpha[Y4-] for EDTA at pH 7 = 5 x 10^-4
Kf' = Kf.alpha[Y4-] = 1.045 x 10^11
(a) 12.50 ml EDTA added
initial moles of Fe2+ = 0.02015 M x 25 ml = 0.504 mmol
moles of EDTA added = 0.03650 M x 12.50 ml = 0.456 mmol
remaining [Fe2+] after complexation = (0.504 - 0.456) mmol/37.5 ml = 0.0013 M
pFe2+ = -log[Fe2+] = -log(0.0013) = 2.893
(b) At equivalence point
Volume of EDTA added = 0.504 mmol/0.03650 M = 13.81 ml
[FeY2-] formed = 0.504 mmol/38.81 ml = 0.013 M
Fe2+ + EDTA <==> FeY2-
let x amount has dissolved
Kf' = [FeY2-]/[Fe2+][EDTA]
1.045 x 10^11 = 0.013/x^2
x = [Fe2+] = 3.53 x 10^-7 M
pFe2+ = -log(3.53 x 10^-7) = 6.45
(c) 18 ml EDTA added
Excess EDTA = 0.03650 M x (18 - 13.81)ml/43 ml = 0.0035 M
[FeY2-] formed = 0.504 mmol/43 ml = 0.012 M
Kf' = [FeY2-]/[Fe2+][EDTA]
1.045 x 10^11 = 0.012/[Fe2+](0.0035)
[Fe2+] = 3.281 x 10^-11 M
pFe2+ = -log(3.281 x 10^-11) = 10.48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.