As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 150
ID: 956262 • Letter: A
Question
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 150 mL of 1.00 M potassium phosphate solution of pH = 7.03. The pKa of H2PO4^- is 7.21. You have 2.00 L KH2PO4 of 1.00 M solution and 1.50 L K2HPO4 of 1.00 M solution, as well as a carboy of pure distilled H2O . How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? Express answer to 3 sig figs. 0 Comments
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 150 mL of 1.00 M potassium phosphate solution of pH = 7.03. The pKa of H2PO4^- is 7.21. You have 2.00 L KH2PO4 of 1.00 M solution and 1.50 L K2HPO4 of 1.00 M solution, as well as a carboy of pure distilled H2O . How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? Express answer to 3 sig figs. 0 Comments
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 150 mL of 1.00 M potassium phosphate solution of pH = 7.03. The pKa of H2PO4^- is 7.21. You have 2.00 L KH2PO4 of 1.00 M solution and 1.50 L K2HPO4 of 1.00 M solution, as well as a carboy of pure distilled H2O . How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? Express answer to 3 sig figs. 0 Comments
As a technician in a large pharmaceutical research firm, you need to produce 150 mL of 1.00 M potassium phosphate solution of pH = 7.03. The pKa of H2PO4^- is 7.21. You have 2.00 L KH2PO4 of 1.00 M solution and 1.50 L K2HPO4 of 1.00 M solution, as well as a carboy of pure distilled H2O . How much 1.00 M KH2PO4 will you need to make this solution? Express answer to 3 sig figs.
Explanation / Answer
pH = 7.03
pKa = 7.21
moles of potassium phosphate solution = 150 x 1 / 1000 = 0.150
KH2PO4 + K2HPO4 = 0.150 ------------> 1
pH = pKa + log [salt / base]
7.03 = 7.21 + log [ K2HPO4 / KH2PO4]
[ K2HPO4 / KH2PO4] = 0.6607
K2HPO4 = 0.6607 KH2PO4
KH2PO4 + K2HPO4 = 0.150 ------------> 1
KH2PO4 + 0.6607 KH2PO4 = 0.150
KH2PO4 moles = 0.0903
molarity = 1.00 M
volume of KH2PO4 = moles / molarity = 0.0903 L
volume = 90.3 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.