Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume a saturated water vapor pressure of 0.054? atm the partial pressure of wa

ID: 957054 • Letter: A

Question

Assume a saturated water vapor pressure of 0.054? atm the partial pressure of water vapor in a hot summer day with a temperature of 35degreeC and a of 80% is atm The time for a particle with a setting velocity of 0 25 in to settle a 50 m length smokestack to the ground is days If a particle with 4 junction diameter and unknown density has setting velocity of 0.1 cm in the air them according storks law anther particle with the same diameter half of the density will have a setting of cm (Assuming the density of an is negligible)

Explanation / Answer

I will answer question 3 and 4:

Question 3:

The expression of velocity is: V = d/t
t = d/V
t = 50 / 0.25
t = 200 h
t = 200 h * 1 day/24h = 8.33 days.

Question 4.

The stokes law is:
V = 2(dp - df) gR2 / 9u
dp = density of particle
df = density of fluid or air
g = gravity
R = radius
u = viscosity.

From that equation, let's solve for u (cause this value will be the same as for the second particle):
V1 = 2*dp1*g*R2 / 9u
u = 2*d1*g*R2 / 9V1

For the second particle:
V2 = 2*dp2*g*R2 / 9(2*d1*g*R2 / 9V1) and dp2 = d1/2
V2 = 2*(d1/2)*g*R2 / 2*d1*g*R2 / V1)
V2 = 2*(d1/2)*g*R2 V1 / 2*d1*g*R2)
V2 = V1/2
V2 = 0.1 / 2
V2 = 0.05 cm/s

Hope this helps

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote