Assume a sample of^99 m Tc (lambda = 3.22 times 10^-5 s^-1) with 20 mCiradioacti
ID: 1073398 • Letter: A
Question
Assume a sample of^99 m Tc (lambda = 3.22 times 10^-5 s^-1) with 20 mCiradioactivity. How many nuclei of^99m Tc are present in this sample? This radioactive source is injected into a patient. What is the radioactivity 60 min after the injection? We assume the gamma-ray energy is 140keV, and 10% of the gamma rays are absorbed by patient body with weight of 150kg. What is the total radiation dose: assuming that the metabolic clearance rate is of the order of days, i.e. all radiation has been released?Explanation / Answer
a) we know that
rate = K[A]
20mCi = 740000000 = 3.22 X 10^-5 X [A]
[A ] = 2.29 X 10^13 nuclei
2) Radioactivity after 60 minutes
At = A0 e^-Kt
lnAt/A0 = -Kt
ln A0/A = kt
ln A0/A = 3.22 X 10^-5 X 60 X 60 = 0.116
Taking antilog
A0 / A = 1.122
A = A0 / 1.122 = 2.29 X 10^13 / 1.122 = 2.04 X 10^13
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.