Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Week 11 In the laboratory a CO ee cupo calorimeter, or constant pressure calorim

ID: 958186 • Letter: W

Question

Week 11

In the laboratory a CO ee cupo calorimeter, or constant pressure calorimeter, is frequently used to determine the specific heat of a solid, or to measure the energy of a solution phase reaction C and then drops it into a cup containing 77.20 grams of water at 23.95 C. She measures the final temperature to be 26.41 oC A student heats 6S.29 grams of lead to 97.75 The heat capacity of the calorimeter (sometimes referred to as the calorimeter constant was determined in a separate experiment to be 1 J/oC. Assuming that no heat is lost to the surroundings calculate the specific heat of lead Specific Heat (PD) J/g°C.

Explanation / Answer

Answer1) We are given, mass of lead Pb, m1 = 68.29 g ,

initial temp, ti = 97.75 oC, Mass of water, m2 = 77.20 g ,

initial temp, ti = 23.95oC, final temp, tf = 26.41oC, heat capacity of the

calorimeter = 1.64J/oC

Now we know there is no heat loss in surrounding, so

Heat loss = heat gain

Heat loss by lead, Pb

Heat, - q = m1 * C lead * t

Heat gain by water

Heat, q = m2 * C water * t

So,

- m1 * C lead * t = m2 * C water * t

- 68.29 g * C lead * (26.41-97.75) oC = 77.20 g * 4.184 J/goC* (26.41-23.95) oC

- 68.29 g * C lead * -71.34 oC = 794.6 J

4871.8 g.oC * C lead = 794.6 J

So, specific heat capacity for lead, C = 794.6 J / 4871.8 g.oC

                                                           = 0.163 J/goC.

2) Answer – We are given, mass of Cu , m1 = 98.84 g , ti = 98.91oC ,

Mass of water, m2 = 84.71 g , ti = 20.87oC , tf = 28.41oC

Specific heat for Cu , C cu = 0.385 J/g oC

We know, Cu is more heated, so it loss heat when we placed in the water of calorimeter, so heat gets absorbed by water and calorimeter.

Heat loss by Cu = heat gain by water + heat gain by calorimeter

Heat of Cu

Heat, -q = m1 * C cu *t

Heat of water

Heat, q = m2* C water *t

Heat of calorimeter

Heat, q = heat capacity of calorimeter * t

So,

- m1 * C cu *t = m2* C water *t + C calorimeter *t

-98.84 * 0.385 J/g oC * (28.41-98.91) = 84.71 g * 4.184 J/g oC * (28.41-20.87) + C calorimeter * (28.41-20.87)

2819.75 J = 2814.1 J + C calorimeter *7.94 oC

2819.75 J - 2814.1 J = C calorimeter *7.94 oC

5.61 J = C calorimeter *7.94 oC

So, C calorimeter = 5.61 J / 7.94 oC

                              = 0.706 J/oC

3) Answer – We are given, mass of CsClO4 = 3.85 g , mass of water = 112.40 g

ti = 23.07 oC , tf = 20.97oC , heat capacity of calorimeter, C = 1.50 J/oC

Hdissolution = ?

First we need to calculate the heat loss by water.

Heat loss by water = heat gain by solid CsClO4 dissolution + heat gain by calorimeter .

Heat loss by water

Heat, q1 = m* C water *t

              = 112.40 g * 4.184 J/g oC *(20.97 – 23.07)oC

               = -987.6 J

Heat gain by calorimeter

Heat, q2 = heat capacity * t

               = 1.50 J/oC * (20.97 – 23.07)oC

               = - 3.15 J

So, heat gain by solid CsClO4 dissolution = heat loss by water - Heat gain by calorimeter

                                       = -987.6 J –(-3.15)

                                       = -984.4 J

We know, heat gain by the solid CsClO4 for dissolution

So, Hdissolution = -q

                       = - ( -987.4 J)

                       = 987.4 J

                       = 0.9874 kJ

Moles of CsClO4 = 3.85 g /232.36 g,mol-1

                             = 0.0166 moles

So, Hdissolution = 0.9874 kJ / 0.0166 moles

                         = 59.4 kJ/mol

4) Answer - We are given, mass of CsCl = 13.03 g , mass of water = 112.50 g

ti = 25.07 oC , tf = 21.68 oC , heat capacity of calorimeter, C = 1.76 J/oC

Hdissolution = ?

First we need to calculate the heat loss by water.

Heat loss by water = heat gain by solid CsCl dissolution + heat gain by calorimeter .

Heat loss by water

Heat, q1 = m* C water *t

              = 112.50 g * 4.184 J/g oC *(21.68 – 25.07)oC

               = -1595.6 J

Heat gain by calorimeter

Heat, q2 = heat capacity * t

               = 1.76 J/oC * (21.68 – 25.07)oC

               = - 5.97 J

So, heat gain by solid CsClO4 dissolution = heat loss by water - Heat gain by calorimeter

                                       = -1596.6 J –(-5.97)

                                       = -1590 J

We know, heat gain by the solid CsCl for dissolution

So, Hdissolution = -q

                       = - ( -1590 J)

                       = 1590 J

                       = 1.590 kJ

Moles of CsCl = 13.03 g /168.36 g,mol-1

                             = 0.0774 moles

So, Hdissolution = 1.590 kJ / 0.0774 moles

                         = 20.5 kJ/mol

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote