A certain reaction has an activation energy of 28.39 kJ/mol. At what Kelvin temp
ID: 958293 • Letter: A
Question
A certain reaction has an activation energy of 28.39 kJ/mol. At what Kelvin temperature will the reaction proceed 3.50 times faster than it did at 299 K?
A certain reaction has an activation energy of 28.39 kJ/mol. At what Kelvin temperature will the reaction proceed 3.50 times faster than it did at 299 K?
Res o 3/26/2016 11:55 PM @ 30.1/503/24/2016 02:32 PM Gradebook Calculator-d Periodic Table lator Periodic Table Question 4 of 18 Map sapling learning ertain reaction has an activation energy of 28.39 kJ/mol. At what Kelvin temperature will the reaction proceed 3.50 times faster than it did at 299 K? Number Previous e Check Answer Next Exit- Hint 114 about us careers partners privacy policy terms of use contact us |heExplanation / Answer
We must plot via ---> Ahrrenius Equation for 1 and several Points
According to Arrhenius, we can relate the rate constants as following:
K = A*exp(-Ea/(RT))
Where:
K = rate constant at Temperature “T”
A = Frequency Factor
E = Activation Energy in J/mol
R = ideal gas constant, 8.314 J/mol-K
T = absolute temperature
Ahrrenius Equation 2 Points
From Ahrrenius equation;
K1 = A*exp(-Ea/(RT1))
K2 = A*exp(-Ea/(RT2))
Note that A and Ea are the same, they do not depend on Temperature ( in the range fo temperature given)
Then
Divide 2 and 1
K2/K1 = A/A*exp(-Ea/(RT2)) / exp(-Ea/(RT1))
Linearize:
ln(K2/K1) = -Ea/R*(1/T2-1/T1)
get rid of negative sign
ln(K2/K1) = Ea/R*(1/T1-1/T2)
k2 = 3.5*k1
Ea = 28390 J/mol
T1 = 299; T2 = T2; R= 8.314
ln(K2/K1) = Ea/R*(1/T1-1/T2)
ln(3.5*K1/K1) = 28390 /8.314*(1/299-1/T2)
solve for T2
ln(3.5) * 8.314 / 28390 - 1/299 = -1/T2
-0.0029776 = -1/T2
T2 = 1/0.0029776
T2 = 335.84 K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.