Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A certain reaction has an activation energy of 46.32 kJ/mol. At what kelvin temp

ID: 833834 • Letter: A

Question

A certain reaction has an activation energy of 46.32 kJ/mol. At what kelvin temperature will the reaction proceed 3.00 times faster than it did at 299 K? Phosphorus pentachloride decomposes according to the chemical equation A 0.148 mol sample of PCl5(g) is injected into an empty 2.00 L reaction vessel held at 250 degree C. Calculate the concentrations of PCl5(g) and PCl3(g) at equilibrium. Suppose that you place exactly 100 bacteria into a flask containing nutrients for the bacteria and that you find the following data at 37 degree C: What is the order of the rate of production of the bacteria? How many bacteria will be present after 133 min? What is the rate constant for the process? For the reaction X rightarrow Y Identify what the graph* of [X] versus time and [Y] versus time would look likn lor various orders,

Explanation / Answer

a.)ln(k2/k1) = (Ea/R) (1/T1 - 1/T2)

So ln(3)=(46320/8.314) [ 1/299 - 1/T2]

So T2=317.73 K

b.)Kc=1.8

conc=0.148/2 = 0.074 M

PCl5 ---> PCl3 + Cl2

0.074-x x x

So Kc=x^2/(0.074-x) = 1.8

x^2=0.1332 - 1.8x

x^2+1.8x -0.1332 =0

Solving for x , we get

x=0.0712 M

[PCl5]=0.074-x=0.074-0.0712= 0.0028 M

[PCl3]=[Cl2]=x=0.0712 M

c.)First order, since bacteria double every 19 seconds. This would be a straight line on a graph.

So after 133 sec (7*19 sec) , bacteria doubles by 7 times, So no.of bateria = 100*2^7 = 100*128 = 12800

use first order integrated rate law
ln[A]t =

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote