A certain reaction has an activation energy of 63.0 kJ/mol and a frequency facto
ID: 890810 • Letter: A
Question
A certain reaction has an activation energy of 63.0 kJ/mol and a frequency factor of A1 = 6.50 Times 1012 M-1 s-1. What is the rate constant, k, of this reaction at 24.0 degree C? Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units explicitly either with a multiplication dot (asterisk) or a dash. The linear form of the Arrhenius equation The Arrhenius equation can be rearranged to a form that resembles the equation for a straight line: where y is ln k, m is the slope or - Es/R, x is 1/T, and b is the y-intercept or ln A. The linearity of this equation is illustrated graphically in the image. An unknown reaction was observed, and the following data were collected: Determine the activation energy for this reaction.Explanation / Answer
Solution :-
Part A)Formula to calculate the rate constant using the frequency factor and activation energy is
K = A*e^(-Ea/RT)
A = frequency factor
R= 8.314 J per mol K , T= Kelvin temperature
Ea= 63.0 kJ per mol * 1000 J/1kJ = 63000 J peer mol
R= 24 C +273 = 297 K
A= 6.50*10^12 M-1s-1
Lets put the values in the formula
K= 6.50*10^12 M-1s-1* e^(-63000 J per mol / 8.314 J per mol K * 297 K)
K= 54.0 M-1s-1
Hence rate constant = 54.0 M-1.s-1
Part B) using the Arrhenius equation we can calculate the activation energy
T1 = 352 K and K1 = 109
T2 = 426 K and K2=185
Arrhenius equation is as follows
ln [K2/K1]= Ea/R [(1/T1)-(1/T2)]
lets put the values in the formula
ln[185/109]=Ea/ 8.314 J per mol K * [(1/352)-(1/426)]
0.529 = Ea/ 8.314 J per mol K * 0.0004935 K
Ea = 0.529 * 8.314 J per mol K / 0.0004935 K
Ea= 8912 J per mol
Lets convert it to the kJ
8912 J per mol * 1 kJ / 1000 J = 8.91 kJ per mol
Therefore the activation energy for the reaction is 8.91 kJ per mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.