Assume the molar mass of the triacylglycerol (vegetable oil) in the fatty acid s
ID: 958338 • Letter: A
Question
Assume the molar mass of the triacylglycerol (vegetable oil) in the fatty acid salt (soap) synthesis given above is 885 g/mol. If the reaction is run with 3.01 g of triacylglycerol, 4.00 mL water and 0.3501 g of NaOH, what is the limiting reagent (the reactant that limits the amount of product formed because it is in the shortest supply)?
OAAWWFAAWW 3 NaOH —O Molar Mass: 885.45 g/mol Molar Mass: 40.00 g/mol Triacylglycerol (Vegetable oil) Sodium Hydro Na — -OH Molar Mass: 306.46 g/mol -OH Na OH Molar Mass: 304.44 g/mol Molar Mass: 92.09 g/mol Nat Glycerol Molar Mass: 302.43 g/mol Fatty Acid Salts (Soap)Explanation / Answer
first calculate the no of moles of triacylglycerol = weight / molar mass = 3.01 g / 885.45 g/mol
= 0.003399 moles
no of moles of NaOH = 0.3501 g / 40 g/mol = 0.00875 mol
from the given equation
one mole of triacylglycerol required 3 moles of NaOH
accordingly
0.003399 moles of triacylglycerol required 3 x 0.003399 = 0.01012 moles of NaOH
but actually we have 0.00875 moles of NaOH
so limiting agent is NaOH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.